zespol-inkubatorow.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Finanse

Płatności we współczesnym świecie

Idziemy stale do przodu. Może i nie jest to okres, kiedy odkrywamy najwięcej, ale cały czas dążymy do jak największej efektywności i usprawnienia systemów komputerowych i bankowych. Oferowane systemy, udogodnienia dla klientów i wygodne sposoby płatności ułatwiają nam codzienne życie. To niesamowite, że to co dziś jest na początku dziennym, kilkadziesiąt lat temu wydawało się niewykonalne.

Popatrzmy na to zimnym okiem

Kiedyś telefony były tylko stacjonarne albo w ogóle ich nie było, co już zupełnie utrudniało komunikację. Może i listy oraz wysyłane kartki były romantyczne, ale wysłanie ich i czas oczekiwania stanowiły nie lada wyzwanie dla każdego, kto chciał taką kartkę dostać. Dodatkowo dochodziła spora niepewność, co do dotarcia takiej wiadomości. Albo spójrzmy na komputery. Dziś każdy z nas ma w domu jedno, a nawet więcej z tych elektronicznych urządzeń – smartfon, laptop, tablet czy komputer stacjonarny. Dawniej komputery zajmowały przestrzeń wielkości pokoju i potrafiły zrobić tyle co dzisiejszy kalkulator. A minęło zaledwie parę lat!

Idziemy do przodu

Również w kwestiach pieniądza i płatności. Zaczynaliśmy od wymiany barterowej, potem nacinane patyczki, by łatwiej było się dogadać i nie tachać za sobą stada krów, potem były zwykłe pieniądze. A teraz? Teraz już coraz częściej korzystamy z bezgotówkowych systemów płatności, a banki prześcigają się w oferowaniu nam konta z możliwością płacenia zbliżeniowo kartą, nakleją zbliżeniową, blikiem czy po prostu telefonem za pomocą aplikacji. Szybko i wygodnie. Bez zbędnych formalności, po prostu przykładając urządzenie do czytnika w sklepie. Również płatności w sklepach internetowych oferują coś poza płatnością przy odbiorze, która obecnie jest już niezwykle przestarzała i wykorzystywana chyba jedynie w przypadkach bardzo wartościowych przedmiotów i braku zaufania do sprzedawcy. A skorzystać możemy z mnogiej ilości innych opcji. Możemy zapłacić zwykłym przelewem, po prostu logując się w aplikacji naszego banku albo poprzez internetowy system płatności, który bezpośrednio przekieruje nas na nasz bank z automatycznie wpisanymi danymi dotyczącymi zakupu. Możemy również skorzystać z zapłaty kartą, gdzie wpisujemy numer naszej karty i nasze dane albo z szybkiej i prostej płatności blikiem, gdzie do wykonania operacji potrzebne jest jedynie wygenerowanie krótkiego kodu, wpisanie go w odpowiednie pole na stronie sklepu, a następnie potwierdzenie na stronie banku. W ten sposób nasza przesyłka jest opłacona, a my jedyne co możemy robić to zastanawiać się kiedy trafi do naszych drzwi.