zespol-inkubatorow.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Finanse

Co to jest kredyt hipoteczny i ile trzeba zarabiać, aby go dostać?

Kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych kredytów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jest to kredyt, który można wziąć na zakup nieruchomości. Co to jest kredyt hipoteczny dokładnie? Kto może dostać kredyt hipoteczny?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt jest to zobowiązanie wobec banku. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które zabezpieczone jest hipoteką. W przypadku gdy kredytobiorca nie będzie miał wystarczających środków na spłatę rat kredytowych, to bank będzie miał prawo przejąć nieruchomość. Warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest przeznaczenie go na konkretny cel. Nie ma możliwości sfinansowania z tej kwoty zakupu innych rzeczy niż tych, które zostały określone w umowie kredytowej. Kredyt hipoteczny jest udzielany na zakup domu lub mieszkania, na budowę domu lub zakup działki, a także na remont, rozbudowę czy modernizację nieruchomości lub wykończenie domu. W umowie kredytowej dokładnie jest zapisany harmonogram spłat rat kredytu, a niedotrzymanie tych warunków skutkuje nałożeniem kar pieniężnych w postaci wyższych odsetek lub zajęciem nieruchomości.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny z racji tego, że najczęściej jest brany na zakup nieruchomości, wyróżnia się wysoką kwotą oraz długim okresem zobowiązania. Często jest on przyznawany na okres 30 lat. Wieloletni okres spłaty powoduje, że bank bardzo dokładnie bada zdolność kredytową poszczególnych osób ubiegających się o ten kredyt. Szczegółowo oceniana jest również nieruchomość, która stanowi zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Kto zatem może otrzymać kredyt hipoteczny? Przede wszystkim osoby, które mają stałą i pewną pracę oraz osiągają miesięcznie dochody, które nie są obarczone ryzykiem ich zmniejszenia. Bank oceniając zdolność kredytową, bierze pod uwagę koszty, jakie miesięcznie kredytobiorca ponosi na utrzymanie gospodarstwa domowego oraz liczbę członków rodziny. Nie bez znaczenia są także inne zobowiązania, które mogą zaważyć na decyzji banku o przyznaniu kredytu. Osoba chcąca wziąć kredyt hipoteczny nie może przekroczyć określonego wieku ze względu na długi okres spłaty. Ważny jest także staż pracy, wykształcenie oraz wysokość wkładu własnego. Dobrze zarabiająca osoba na wysokim stanowisku może dostać kredyt na krótszy okres, gdyż będzie w stanie spłacać wyższe miesięczne raty. Dostępne są różnego rodzaju kalkulatory rat kredytu, dzięki którym można przeprowadzić symulację okresu kredytowania. Zobacz więcej na czystazlotych.pl.

Jak dużo trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Zdolność kredytowa określa nie tylko zarobki, ale również inne kwestie, które zostały opisane powyżej. Jednak kluczowym elementem jest dochód, który zostaje do dyspozycji gospodarstwa domowego po odliczeniu kosztów życia. W każdym miesiącu kredytobiorca musi wygenerować odpowiednią nadwyżkę, która zostanie przeznaczona na spłatę kredytu. Ciężko jest jednoznacznie określić, ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny. Warunki życia oraz sytuacja gospodarcza zmieniają się na bieżąco, dlatego każdy potencjalny kredytobiorca jest indywidualnie sprawdzany przez bank i oceniany. Czasami osoba zarabiająca średnią krajową szybciej otrzyma kredyt niż osoba o bardzo wysokich zarobkach. Liczą się środki, które są do dyspozycji na całe gospodarstwo domowe po zapłaceniu rachunków czy spłacie zobowiązań. Pewne jest to, że kredyt hipoteczny jest jednym z częściej branych kredytów przez młode osoby rozpoczynające dorosłe życie. Z pomocą banku można stanąć na nogach i mieć swoje własne mieszkanie, co jest znacznie korzystniejsze niż wynajem.