zespol-inkubatorow.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Jakie czynności wchodzą w skład sprzątania szpitala?
Biznes

Jakie czynności wchodzą w skład sprzątania szpitala?

W szpitalach oraz w obiektach infrastruktury medycznej powinien być zachowany duży rygor sanitarny. Zadaniem restrykcyjnych procedur związanych z utrzymaniem czystości jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom oraz personelowi medycznemu. Wszelkie zaniechania mogą mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia ludzi, dlatego wszystkie czynności należy wykonać bardzo dokładnie. W artykule omówimy, jak wygląda sprzątanie placówek medycznych.

Sprzątanie w szpitalu – rola dezynfekcji

W szpitalach oraz placówkach medycznych niezwykle istotna jest dezynfekcja pomieszczeń, powierzchni ogólnodostępnej, ciągów komunikacyjnych oraz elementów infrastruktury. Celem dezynfekcji jest pozbycie się patogenów, czyli mikroorganizmów chorobotwórczych, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Powietrze w pomieszczeniach dezynfekuje się najczęściej za pomocą ozonowania lub zamgławiania. Technika ta jest bardzo skuteczna jednak, aby była w pełni bezpieczna, powinny przeprowadzać ją jedynie osoby z dużym doświadczeniem w tym zakresie.

Z kolei dezynfekcję podłóg zaleca się robić w systemie kuwetowym, w którym to w jednym cyklu mycia mop używany jest tylko jeden raz. Podobnie wygląda poprawnie przeprowadzona dezynfekcja powierzchni pionowych, stref kontaktu oraz elementów wyposażenia – pracownik ekipy sprzątającej używa ścierek jednego kontaktu. 

Jak widać, sprzątanie placówek medycznych nie może być efektywne bez prawidłowo przeprowadzonej dezynfekcji. A ta wymaga zastosowania atestowanego sprzętu oraz skutecznej chemii szpitalnej.

Pozostałe czynności wykonywane w ramach sprzątania placówek medycznych

Oprócz dezynfekcji w szpitalach dużą wagę przykłada się do prawidłowego gospodarowania odpadami medycznymi. Jest to istotne, ponieważ niektóre śmieci mogą być źródłem chorobotwórczych patogenów, zawierać szkodliwe substancje chemiczne lub inne czynniki szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Zadaniem pracowników odpowiedzialnych za sprzątanie w szpitalu jest segregowanie, transportowanie i magazynowanie odpadów zgodne z procedurami. Należy dbać o to, aby wszystkie odpady medyczne były ewidencjonowane, a worki i kontenery poprawnie opisane.

Kolejną istotną kwestią jest pranie bielizny płaskiej. Pościel wykorzystywana w szpitalach prana jest w pralniach przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych. Celem prania jest dokładna dezynfekcja bielizny pościelowej tak, aby była w pełni bezpieczna dla kolejnych pacjentów.

Sprzątanie szpitala – jak tym zarządzać?

Każda placówka medyczna ma swój plan higieny. To zbiór wytycznych oraz zasad dotyczących utrzymania czystości w danym miejscu. Podstawą sprzątania w szpitalach jest więc ścisłe przestrzeganie procedur oraz planu sprzątania. Niektóre czynności muszą być wykonywane nawet kilka razy dziennie, dlatego niezwykle istotne jest sprawne zarządzanie sprzątaniem placówek medycznych. Obecnie niektóre firmy realizujące usługi sprzątania w szpitalach, stosują zaawansowane aplikacje do koordynowania pracy zespołu porządkowego. Doskonałym przykładem jest firma ze strony https://czystosc.impel.pl/sprzatanie-obiektow/sprzatanie-placowek-ochrony-zdrowia/. Współpracuje ona z ponad 150 szpitalami, a używanaaplikacja Optima FM pomaga realizować usługi zgodnie z najwyższymi standardami.