zespol-inkubatorow.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Finanse

Leasing czy kredyt na nowe auto?

Zakup nowego samochodu to często niemały wydatek. W związku z tym wiele osób szuka dodatkowego źródła finansowania. Najpopularniejszy w takim przypadku jest kredyt. Warto jednak zastanowić się na leasingiem. Tym bardziej, że dziś jest to oferta skierowana także dla osób fizycznych.

Leasing

Jeszcze nie tak dawno leasing kierowany był przede wszystkim do firm. Dziś z takiej formy finansowania skorzystać mogą także osoby fizyczne. Oferta ta określana jest jako leasing konsumencki. Leasing jest pewnego rodzaju formą dzierżawy samochodu. Przez cały okres umowy leasingowej właścicielem auta jest firma leasingowa. Osoba korzystająca z leasingu wnosi ustalone raty leasingowe. Po upływie umowy kierowca może wykupić auto za pozostałą kwotę wartości lub z niego zrezygnować. Decydując się na leasing konsumencki trzeba jednak pamiętać, iż wiele firm leasingowym wymaga wniesienia wkładu własnego.

Inna forma finansowania zakupu nowego samochodu to kredyt bankowy. Wiele banków proponuje swoim klientom specjalne oferty kredytów właśnie za zakup nowego auta. O kredyt na samochód składa się wniosek dokładnie tak samo jak o każdy inny kredyt konsumencki. Pamiętać jednak trzeba o tym, że wiele banków udzielając kredytu na samochód nie przelewa środków na konto wnioskującego, lecz bezpośrednio na konto sprzedawcy auta.

Leasing czy kredyt?

Obie formy finansowania mają swoje zalety i wady. Leasing jest z pewnością tańszy od kredytu. Ze względu na oprocentowanie kredytów raty leasingowe często są dużo tańsze w porównaniu z ratami kredytu. Poza tym leasing jest łatwiejszy w uzyskaniu. W przypadku kredytu często spełnić trzeba postawione przez bank warunki. Kredyt ma jednak swoją zaletę. W przypadku zakupu samochodu na kredyt stajemy się jego właścicielem. Oczywiście pod warunkiem, że regularnie spłaca się raty kredytu. W innym przypadku bank może zająć auto.

Choć często leasing jest łatwiej uzyskać od kredytu to pamiętać należy o tym, że z leasingiem mogą łączyć się pewne ograniczenia. Jednym z nich może być wymóg, iż auto prowadzić może jedynie osoba, która podpisała umowę leasingową. Zatem decydując się na leasing zawsze należy dokładnie przeczytać umowę i zapoznać się ze wszystkimi warunkami leasingu. Podobnie jest w przypadku awarii samochodu. Firma leasingowa może wymagać napraw tylko i wyłącznie w autoryzowanych serwisach. W przypadku kredytu wybór warsztatu jest dowolny. Jest jeden wymóg, który łączy zarówno firmy leasingowe jak i banki. Obie instytucje w większości przypadku wymagają wykupienia ubezpieczenia AC.