zespol-inkubatorow.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Biznes

Własna firma – Spółka z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie Sp. z o.o.) to najpopularniejsza wśród spółek handlowych w Polsce. Utworzyć ją może jedna lub więcej osób zwanych wspólnikami. Jej założycielami mogą być osoby fizyczne lub osoby prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby. Założenie spółki wymaga kapitału co najmniej 5 tysięcy złotych. Charakterystyczne w jej funkcjonowaniu jest to, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania firmy w ograniczonym zakresie i ograniczają ryzyko tylko do swojego wniesionego wkładu. Nie odpowiadają oni więc majątkiem osobistym.

Rejestracja

Rejestracja spółki z o.o. musi zostać dokonana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Można to zrobić w sposób tradycyjny w Sądzie lub w sposób elektroniczny. Przepisy Kodeksu spółek handlowych dają możliwość zarejestrowania takiej spółki w sposób uproszczony na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości – poprzez system S24. Zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością razem ze wspólnikami, a nie jednoosobowo musisz pamiętać, że do rejestracji w trybie S24 każdy ze wspólników musi posiadać aktywne konto w systemie. Zakładając konto należy dokonać autoryzacji za pomocą podpisu kwalifikowanego (podpis elektroniczny) lub za pomocą podpisu profilu zaufanego ePUAP. Rejestracja spółki z o.o. wymaga podania: nazwy spółki, danych adresowych spółki, właściwego Urzędu Skarbowego oraz listę wspólników. Następnie wymagane będzie definiowanie przedmiotu działalności rejestrowanej spółki zgodnie z kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Za ich pomocą wskazuje się czym będzie zajmowała się firma. Kolejnym krokiem będzie opłacenie wniosku. Na koszt składa się opłata za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, opłata za ogłoszenie pierwszego wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG) oraz opłata manipulacyjna. Przy rejestracji spółki automatycznie nadawane są NIP i REGON. W rejestracji spółki w trybie S24 obowiązuje zasada „jednego okienka” więc nie ma obowiązku składania oddzielnych wniosków do Urzędu Statystycznego, zgłoszenia do ZUS i Urzędu Skarbowego. Załatwienie wszystkiego w jednym miejscu umożliwia integracji systemu teleinformatycznego KRS z Centralnym Rejestrem Podmiotów – Krajową Ewidencją Podatników (CRP-KEP), dlatego wszystkie dane są przesyłane między poszczególnymi rejestrami automatycznie.

Inne obowiązki

Po złożeniu wniosku o założenie spółki w eKRS należy dopełnić jeszcze innych obowiązków, miedzy innymi złożyć deklarację PCC-3, zgłosić NIP-8, wypełnić wniosek o rejestrację spółki jako podatnika VAT oraz podpisać umowę z biurem księgowym i założyć konto firmowe.
Rejestracja spółki z o.o. przez internet to poza wygodą i oszczędnością czasu również oszczędność pieniędzy gdyż koszty poniesione na założenie takiej spółki są znacznie mniejsze jeśli uczynimy to właśnie online.