zespol-inkubatorow.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Finanse Nauka

Na emeryturę najlepiej zbierać samemu

W ostatnim czasie w prasie i w Internecie znaleźć można wiele artykułów poświęconych tematowi przyszłych emerytur. Można się z nich dowiedzieć m.in. tego, że dzisiejsi trzydziestolatkowie będą mogli liczyć na świadczenia w wysokości 30% ostatniej pensji. Taka wizja nie napawa optymizmem. Już teraz emeryci często nie mają pieniędzy na godne życie. Muszą wybierać między zakupem lekarstw a prezentami dla wnuków. Zdarza się nawet, że muszą się zapożyczać by mieć pieniądze na opłaty i jedzenie.

Jak ustrzec się przed taką sytuacją?

Najlepiej samemu zadbać o stan swoich finansów.

Polski system wypłat emerytur opiera się obecnie głównie na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli ktoś legalnie pracuje, to od wynagrodzenia brutto ma potrącaną składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Zasada jest taka, że im dłużej pracujemy i im więcej zarabiamy, tym większą dostaniemy później emeryturę. Problem w tym, że system emerytalny oparty jest na solidarności pokoleniowej. Znaczy to tyle, że wypracowane teraz przez nas pieniądze pokrywają wypłatę bieżących świadczeń. Na naszych kontach w ZUS nie ma prawdziwych pieniędzy – są jedynie zapisy, że odkładaliśmy konkretne składki. Prognozy bardzo niskich emerytur opierają się na założeniu, że przyrost naturalny w naszym kraju będzie ujemny. W takim wypadku za 30-40 lat nie będzie miał kto pracować. Do systemu odprowadzane będzie zbyt mało składek, aby zapewnić godne emerytury.

Oszczędzanie pieniędzy

Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie dobrej starości jest samodzielne oszczędzanie pieniędzy. Warto w tym celu skorzystać z gotowych rozwiązań. Na rynku dostępne są produkty takie jak PPE, PPK, IKE i IKZE. Działają one na podobnych zasadach. Wystarczy wpłacać do nich swoje własne prywatne pieniądze, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będziemy cieszyć się wyższą emeryturą. Produkty te związane są z korzyściami, np. podatkowymi. Oszczędzając pieniądze w IKE nie musimy płacić podatku Belki od zysków kapitałowych. Poszukując odpowiedniego rozwiązania dla siebie warto zapoznać się z założeniami poszczególnych programów. Każdy z nich ma plusy, ale wiąże się również z pewnym ryzykiem. Musimy mieć świadomość, że gospodarka i system finansowy nie są stabilne. Może przyjść kryzys i załamanie na rynkach, a konsekwencją tego będzie utrata części zainwestowanych funduszy. Nie można jednak łudzić się, że na starość państwo na pewno nam pomoże i zapewni godne świadczenia. Każdy człowiek jest odpowiedzialny za swoją przyszłość. Jeżeli wiemy, że za kilkadziesiąt lat możemy dostać niskie emerytury, to zdecydowanie powinniśmy już zacząć na nie oszczędzać.